Blossom Pink


Kolor różowy budzi skrajne emocje, od bezgranicznej miłości po szczerą niechęć. Niesie w sobie zarówno siłę, jak i słabość, utożsamiany jest z kobiecością, ale też dzieciństwem.

Mało która dziewczynka nie marzy o garderobie w jego wszystkich odcieniach. Z drugiej strony, spełnieniem marzeń Elvisa Presleya był różowy model Cadillaca a Marilyn Monroe łamała męskie serca, tańcząc w różowej sukni i wysławiając diamenty. W róż stroi się lalka Barbie, nie stronią jednak od niego projektanci nurtu minimalistycznego. Skąd tyle energii w jednym z miliona innych?

Blossom Pink

Róż modny jest zawsze, zmieniają się tylko odcienie.

W ciągu ostatnich piętnastu lat aż dwa razy został wyznaczony przez Pantone na kolor roku („fuksja” w 2001 oraz „kwiat wiciokrzewu” w 2011), zajmuje silną pozycję w kolorach wiosny 2016 ujawnionych przez Pantone we wrześniu 2015 (różowy kwarc). Czynnie pojawia się w paletach barw w prognozach tendencji na kolejne lata. Inspiracje z przeszłości wciąż są przywoływane: wystarczy spojrzeć na bladoróżowe kostiumy Jackie Kennedy czy ikoniczne tweedowe żakiety Chanel.

Nie tylko moda kocha róż

Sztuka użytkowa zainteresowała się nim we wczesnych latach pięćdziesiątych m.in. za sprawą Charlesa i Ray Eamesów, małżeństwa projektantów, którym zawdzięczamy słynne krzesła DAW (na drewnianych nogach) czy RAR (na biegunach). Prócz sztandarowego w owym czasie dla dizajnu wnętrz intensywnego odcienia pomarańczowego, wykorzystywali oni w swoich pracach całą gamę pasteli, także delikatny róż. Miękka linia i niezwykle nowoczesny jak na owe czasy projekt zapewnił im nie tylko rzesze wyznawców, lecz również naśladowców. Z kolei sztuka nowoczesna igra ze stereotypem różu, nierzadko ilustrując nim tematy ciężkie i prowokacyjne. Mistrzynią gatunku jest brytyjska artystka Tracey Emin. Zaczepne napisy na neonach czy patchworkach przybierają słodką różową barwę, co jeszcze mocniej podkreśla ich wydźwięk.

Blossom Pink jest tonem kwiatowym, rozbielonym niczym kwiaty wiśni. Pozbawiony zbędnych ozdobników nabiera klasy i dojrzałości. Najlepiej sprawdza się w klasycznej, nowoczesnej formie. Minimalistyczne fasony, szlachetne tkaniny o gęstym splocie, bez połysku. Poza wybiegiem nie lubi konkurencji, toleruje obecność czerni, bieli, ewentualnie beżu i szarości. Zarówno pierwsze dni wiosny, jak i pełnia lata po raz kolejny będą należeć właśnie do niego.