MONK Historia buta


Monk shoes, monkstrap shoes czy po prostu monki - pod tymi wszystkimi nazwami kryją się klasyczne, męskie buty, które powinien znać każdy koneser dobrego stylu. Stoi za nimi zaskakująca i kręta historia, niczym z dobrego filmu akcji. Co wspólnego z monkami ma Kościół katolicki, jak wybrać idealny model dla siebie i dlaczego sznurówki odchodzą do lamusa?

Święte początki

Ten synonim nowoczesnej elegancji w stylu „dandy” ma swoje początki... w zakonie francuskich mnichów sprzed kilku wieków, którzy potrzebowali wygodnego obuwia podczas wykonywania codziennych obowiązków. Monki z łatwym zapięciem na klamry, bez zbędnych sznurowadeł (przez co można je było łatwo zakładać i ściągać), okazały się doskonałym rozwiązaniem dla zapracowanych braci. Gruba skóra, z której były wyrabiane i wyższa cholewka chroniły stopy mnichów podczas prac w ogrodzie. Stąd wzięła się również ich nazwa - „monk shoes” (buty mnicha). Na wiele lat zapomniane, powróciły w wielkim stylu za sprawą Lino Ieluzzi. Ten włoski trendsetter i właściciel kultowego mediolańskiego butiku Al Bazar z uporem lansował noszenie butów typu monk z rozpiętą klamerką. Jego charakterystyczny włoski styl, szeroko znany jako „sprezzatura”, zdobył setki tysięcy naśladowców na całym świecie, a monki weszły do kanonu nowoczesnej, męskiej mody.

Monk od A do Z

Buty typu monk mają charakterystyczną konstrukcję podobną do butów typu Derby, jednak zapięcie znajduje się na zewnętrznym boku buta, a nie na środku. Brak sznurowadeł, ale za to jedna, dwie a nawet trzy klamry to kolejny detal przykuwający uwagę entuzjastów oryginalnego stylu.

Częstym dodatkiem w monkach jest nakładany nosek. Pojawiają się również elementy ozdobne, zapożyczone prosto z dobrze znanych brogues, czyli ażurowania oraz nosek w kształcie skrzydełek. Różnorodna wysokość cholewki sprawia, że monki są butami doskonałymi nie tylko na większość okazji, ale również pór roku.

Monki idealne

Monki to doskonały wybór dla panów, którzy chcą dodać odrobiny ekstrawagancji do swojej klasycznej garderoby. Ich ponadczasowa linia ze sportowym zacięciem sprawia, że buty sprawdzą się zarówno przy klasycznym garniturze, jak i stylizacjach typu smart casual. Gama modeli do wyboru jest ogromna, jednak kluczem w wyborze monków powinna być jakość ich wykonania oraz ponadczasowa linia. Street stylowe blogi i portale zalewają zdjęcia świetnie wystylizowanych dżentelmenów w monkach. Pozornie staroświecki model zdobył uznanie trendsetterów i został wizytówką współczesnego dandysa. „Monk shoes” będą cennym, ponadczasowym nabytkiem w każdej męskiej szafie.

W ofercie marki Tallinder również znalazły się monki - brązowe, skórzane, wykonane z dbałością o każdy szczegół w jednej z najlepszych włoskich fabryk zajmujących się produkcją stylowych butów męskich.