Eames: Design i doskonałość


Eames Lounge Chair & Otoman, znany też jako model 670 i 671, to przykład na to jak stworzyć ikonę designu: wystarczy połączyć klasykę i nowoczesność w taki sposób, że powstaje dzieło idealnie osadzone w swoim czasie, a zarazem wyprzedzające epokę – i wszystkie następne.

Kultowy klasyk

Właśnie mija 60 lat od powstania najbardziej znanego fotela w historii, stworzonego przez małżeństwo designerów, artystów i wizjonerów - Ray i Charlesa Eamesów dla firmy meblarskiej Herman Miller. Był to pierwszy mebel stworzony przez parę na rynek luksusowy - w swej codziennej pracy starali się kierować ideą “the best for the most for the least” i tworzyć bardziej przystępne cenowo, choć równie dopracowane wzorniczo produkty.

Rewolucyjną na tamte czasy technikę profilowania sklejki małżeństwo Eamesów stworzyło dzięki… armii. W czasie drugiej wojny światowej otrzymali zlecenie zaprojektowania lekkiej, niedrogiej i niemetalowej szyny do unieruchamiania rannych kończyn żołnierzy. Dostęp do wojskowych technologii i zakładów produkcyjnych pozwolił parze designerów udoskonalić technikę, którą następnie wykorzystali w swoich projektach - również w tym najsłynniejszym.

“Wygodny i nie-designerski”

W ten sposób Eamesowie opisywali swój fotel w fazie projektowej. Skąd mogli wiedzieć, że stanie się ponadczasową ikoną designu? Inspiracjami do jego stworzenia były eleganckie fotele z brytyjskich Gentleman’s Clubs oraz poczucie doskonałego komfortu, jaki daje nałożenie na dłoń wysłużonej rękawicy baseballowej.

Aby osiągnąć podobny efekt podczas siadania w fotelu małżeństwo pracowało nad swoim projektem przez kilka lat - aż w końcu powstał model idealny: trzyczęściowa skorupa złożona z pięciowarstwowej sklejki (aktualnie warstw jest siedem) oraz poducha ze wzmocnionej skóry wypełnionej pierzem (obecnie zastąpiona dużo trwalszą gąbką). Fotel produkowany jest z najwyższej jakości skóry i drewna i składany ręcznie tylko w dwóch zakładach na świecie.

Eames Lounge Chair & Otoman

Kultowy klasyk

Fotel z podnóżkiem Eamesów miał swoją premierę w amerykańskim show telewizyjnym w 1956 r. Choć sprzedaż rozkręcała się powoli, to projekt zachwycił krytyków i zdobył pierwsze miejsce na prestiżowej wystawie sztuki i designu Trienniall w Mediolanie w 1957 r., a już w 1960 r. został przyjęty do nowojorskiego Museum of Modern Art jako przykład wybitnego wzornictwa.

Od momentu powstania Eames 670 i 671 jest nieprzerwanie w produkcji i cieszy się wciąż rosnącą popularnością – mimo, że klasyczny model to wydatek rzędu 20 tys. złotych. Obecność w serialach takich jak Frasier, czy w jednym z filmów o najsłynniejszym agencie świata (Casino Royale) udowadnia, że fotel wypoczynkowy funkcjonuje również w masowej wyobraźni jako uniwersalny symbol statusu, klasycznego stylu, doskonałego gustu i genialnego designu, który przeczy prawom historii - fotel bowiem z każdym rokiem wydaje się coraz bardziej nowoczesny. I coraz wygodniejszy.